Categories Menu
займ на карту

Posted on gru 10, 2018

MIKOŁAJKOWE SKOKI Z MOSTU ŚLĄSKO-DĄBROWSKIEGO 2018

MIKOŁAJKOWE SKOKI Z MOSTU ŚLĄSKO-DĄBROWSKIEGO 2018

Czy prawdziwy św. Mikołaj skakał przez komin? ZeroG i mikołajkowe wyskoki…

Jeżeli myślisz, że oryginalny św. Mikołaj wskakiwał do domów przez kominy, to jesteś w błędzie. Legendarny biskup Miry urodził się ok. 270 roku w Licji, w miejscowości Patras. Faktem historycznym jest, że w domostwach tego regionu ludność nie posiadała jeszcze kominów.

Czy św. Mikołaj skakał więc na linach tak jak my? Tego nie wiemy. Możemy jednak śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej „linowych” świętych w dziejach kościoła chrześcijańskiego – jest on bowiem m. in.: patronem żeglarzy. Podobnie jak ci ostatni, my także operowaliśmy ostatnio mokrymi sznurkami. 9 grudnia stowarzyszenie świętowało Mikołajki podczas skoków z warszawskiego Mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Lał rzęsisty deszcz, gdy rzucaliśmy się z wysokości w rozpoznawalnych przebraniach krasnali. Następnie z zacięciem podchodziliśmy na mokrych linach do góry. Ten bajeczny dzień prezentujemy Wam w załączonej fotorelacji.

Ale, ale… czy nie jesteście ciekawi, w jaki sposób św. Mikołaj rozdawał prezenty? Jak radził sobie w tych bezkominowych i bezsmogowych czasach? Jedna z najsłynniejszych legend, opisujących zachowanie św. Mikołaja mówi, że wyratował on trzy siostry, które miały ubogiego ojca i nie posiadały posagu. Opowieść głosi, że gdy sytuacja była już bardzo trudna i najstarsza z dziewczyn rozważała prostytuowanie się, aby utrzymać rodzinę, św. Mikołaj darował pannom trzy sakiewki. Złoto wrzucał przez okno pod osłoną nocy.

Symboliczny lot sakiewki został zapoczątkowany przez św. Mikołaja w III w. n.e. Naszym zdaniem, takie fruwanie z okien do okien – połączone z obdarowywaniem – to rzecz godna naśladowania. Dlatego też od kilku lat zapraszamy Was zarówno do złożenia daru serca, jak i lotu. Można to zrobić oddając skok na naszej najbliższej akcji z WOŚP, która odbędzie się już 13 stycznia!

Ready, Set, Go!

Galeria zdjęć z tej i innych akcji znajdziecie na naszym fanpage’u:
www.facebook.com/zero.gratiwacji